Sokan talán úgy gondolják,hogy a laptop tisztítás mindenki számára oly természetes,mint ahogyan a bútorainkat is portalanítjuk,így felesleges is boncolgatni a témát. Azonban a szomorú igazság nem más,minthogy az emberek jelentős része elhanyagolja a laptopját,így sajnos korántsem alapvető a rendszeres,helyes tisztítás.
Egyáltalán nem mindegy,hogyan,mivel és milyen rendszerességgel tesszük meg a szükséges lépéseket,hiszen a laptop külső és belső tisztításával nem csak az eszköz élettartamát hosszabbíthatjuk meg,hanem saját egészségünket is megóvhatjuk.
Éppen ezért cikkünkben ezúttal a laptop tisztítás fontosságáról és annak megfelelő módjáról írunk.
Miért fontos a laptop rendszeres tisztítása?
Napjainkra sokunk számára különösen fontos lett az egészségmegőrzés,a higiénia,így a tárgyaink tisztántartása is. Ahogyan a ruháinkat is kimossuk,éppen olyan fontos lenne a nap mint nap használt munkaeszközünk,vagyis a laptopunk folyamatos tisztántartása is.
Talán nem is gondolnád,de bizonyított,hogy a laptopunk - azon belül is leginkább a billentyűzet - több baktériumot tartalmazhat,mint otthonunk legkoszosabbnak vélt eleme,a wc ülőke. Ugyanis a laptop billentyűzete,de a touch pad,az egér vagy a kijelző is kitűnő táptalajként szolgál a különféle baktériumoknak és vírusoknak.
Mindemellett nem elhanyagolható érv a laptop állapotának megőrzése sem. A belső alkatrészek tisztítása és az eszköz külsejének portalanítása egyaránt fontos,hiszen a laptop belsejébe kerülő por óriási károkat okozhat.
A tisztítás elhanyagolása leggyakrabban a hűtésre van negatív hatással,ugyanis a laptop belsejében felgyülemlett por akadályozni tudja a hűtés megfelelő működését,aminek következtében az alkatrészek könnyen túlmelegedhetnek. Azt pedig talán említenünk sem kell,hogy semmilyen extrém hőhatás nem tesz jót a laptopoknak,de más elektronikai eszközöknek sem.
Ebben az esetben egyre csak csökkeni fog az eszköz teljesítménye,míg végül olyan rossz állapotba kerül,hogy már egyszerűbb lecserélni a laptopot,mint megjavíttatni. Egy szó,mint száz,ha laptopunkat rendszeresen tisztítjuk és karbantartjuk,akkor könnyedén megelőzhetjük a meghibásodást.
Belső tisztítás
Mint azt már említettük,mind a külső,mind a belső tisztításra érdemes energiát szánni,azonban a belső karbantartást célszerű erre szakosodott szakemberre bízni,illetve szervizbe vinni.
Már csak azért is,mert a legújabb laptopokat már nem olyan egyszerű szétszerelni,mint a régebbi típusokat,így könnyen kárt tehetünk az eszközben. Ha még a garancia is érvényes a laptopunkra,akkor pedig végképp ne próbálkozzunk az otthoni szerelgetéssel,tisztítással,jobb biztos kezekre bízni a probléma megoldását. Összegezve tehát,abban az esetben ajánlott csak belevágni otthon,ha már jártas vagy a laptopod megfelelő szétszerelésében és kitisztításában.
Külső tisztítás
Bár egyszerűnek tűnhet a feladat,nagyon sokan vannak,akik mégis helytelenül,rossz eszközzel vagy módszerrel végzik el a laptop külső felületeinek tisztítását,így most megmutatjuk néhány lépésben,hogy mi mit ajánlunk:
Mindenekelőtt az első és legfontosabb,hogy húzz ki a laptopból minden csatlakozót,illetve győződj meg róla,hogy teljesen kikapcsolt állapotban van,bármely felületét is szeretnéd megtisztítani.
Képernyő
Sajnos sokan elkövetik azt a hibát,hogy a tisztítószert,amit a képernyő tisztításához használnak,közvetlenül a kijelzőre fújják. Ez talán a legrosszabb amit tehetünk,ugyanis a folyadék könnyen befolyhat a résekbe,a borítás alá,ami akár tönkre is teheti a laptopot.
Érdemes speciális,elektronikai eszközök tisztítására gyártott törlőkendőt használni,de ha nincs ilyen kéznél,akkor tökéletes megoldás lehet egy általános ablaktisztító folyadék is.
Ha az utóbbit választod,akkor ajánlott egy puha,mikroszálas kendőt használni a tisztításhoz,nehogy megkarcoljuk a kijelzőt. A csíkozott felület és a képernyőn maradt foltok elkerülése érdekében,pedig tegyünk körkörös mozdulatokat a kendővel.
Billentyűzet
Bár néhányan bátran bele vágnak a billentyűk kiszedegetésébe,azonban laikusként ez nem igazán javasolt,mivel egy rossz mozdulattal,esetleg feszegetéssel könnyen kárt tehetünk a laptop billentyűiben,illetve az azokat rögzítő elemekben.
A billentyűk közötti koszt,esetleg beragadt morzsákat vagy port egy puha fejű ecsettel vagy fültisztítóval egyszerűen el lehet távolítani,de érdemes lehet beszerezni egy sűrített levegő-szórót is,amivel könnyedén kifújhatjuk a gombok közötti koszt.
A gombok tetejét,a zsíros ujjlenyomatokat pedig érdemes valamilyen speciális oldószerrel,fertőtlenítővel vagy 70%-os alkohollal,illetve izopropil-alkohollal megtisztítani,ugyanis ezek gyorsan elpárolognak,így esélyük sincs befolyni a gombok alá.
Egyéb felületek
A laptop egyéb felületeit,beleértve a touchpad-et is,nyugodtan töröljük át egy általános fertőtlenítővel befújt mikroszálas kendővel vagy a már említett elektronikai eszközök tisztítására szánt,speciális kendővel.
Emellett alkalmazhatjuk akár a desztillált víz - mosogatószer/ecet kombinációt is a külső felületek fertőtlenítésére,ugyanakkor az oldatba mártott kendő alapos kicsavarására itt is figyeljünk,hiszen ennek hiányában könnyen a laptop réseibe juthat a folyadék.
Ha szeretnél kitűnő állapotú,mégis kedvező áron megvásárolható laptopok közül választani,akkor nézz körül a Computer Factory használt laptopjai között.